Pravda a mýty o holení

Pokud jste se někdy zajímali o holení, nebo se učili, jak se správně holit, setkali jste se jistě se spoustou informací a rad na toto téma.

Některé mohou být pravdivé a některé falešné, ale my jsme tady, abychom Vám oddělili zrno od plevele, a řekli Vám, která témata jsou čistým mýtem.

Nejpopulárnějším z těchto mýtů je: "Pokud se holíš, poroste ti hustější vous". Nebo jinak řečeno: Budete mít více vousů, když se budete holit, než když vousy necháte růst bez holení. To samozřejmě není přesné. Hustotu vousů určuje genetika a hormony, nikoliv holení. Pokud by výše uvedené tvrzení bylo pravdivé, pak muži, kteří se holili celý svůj život, by měli extrémně husté vousy a ti muži, kteří jsou geneticky určení na tenké vousy, by si časem vypěstovali plnější vousy. Jak je možné pozorovat i v krátkém čase, prostě to není pravda.

Mýtus: Holení způsobuje, že se vousy zesílí na tloušťce. To je však pouze optická iluze. Když necháte vousy růst po určitou dobu, vousy si vyvinou přirozeně zaoblený konec. Je to jako s obyčejnou tužkou. Podívejte se na ostrou špičku tužky a jak opticky působí. Pokud byste uřízli špičku, změnil by se vzhled tužky, ale ne celkový průměr. Totéž se děje při holení. Zaoblená špička je odříznuta, což zanechává tupé zakončené vousů a vzniká dojem silnějšího průměru.

Mýtus: Holení způsobuje, že vousy rostou rychleji, než kdyby se neholily. Rychlost růstu vousů se navzdory vnějším faktorům nemění. Co se liší od člověka k člověku, je míra růstu. Některým vousy rostou rychleji než ostatní, což způsobuje, že někdo se holí častěji, a někdo méně často. Průměrný růst vousů je přibližně 1,25 centimetrů měsíčně.

Mýtus: Holení může snížit nebo odstranit opalování. Barvení pigmentu slunečním UV paprskem se děje na mnohem hlubší úrovni ve spodní vrstvě kůže. Holení se odehrává přímo na horní ploše pokožky (bez jakýchkoliv škrábanců, řezů od holicího strojku) a je vzdálena od těchto pigmentů. Ve skutečnosti holení může pomáhat intenzitě opálení odlupováním a odstraněním odumřelých buněk pokožky, což poskytuje slunci lepší přístup k pokožce.

Jedná se o nejčastější mýty kolující na internetu a mezi lidmi, se kterými jsme se setkali.

Doufáme, že vám to pomůže lépe pochopit vaši pokožku a vousy, zejména pokud jde o um holení.