Mokré holení je doménou gentlemanů. Proč nepoužívat jednorázové holítko víckrát, zda se správně holit po směru nebo proti směru růstu vousů a proč správná hydratace pokožky přispěje k lepšímu výsledku? Tento návod na mokré holení krok za krokem vysvětlí jak na to.
1.Kdy holit?
Pokožka je nejcitlivější v ranních hodinách, proto se holíme večer. Pokožka dostane i čas se přes noc zregenerovat. Důvodem navíc je, že slunce na čerstvě oholené kůži způsobuje skvrny. Rozvrhněte si čas tak, aby na holení byl klid a dostatek času, protože holení v rychlosti zpravidla končí pořezáním.
2.Žiletkou, břitvou nebo jednorázovým holítkem?
Mokré holení „po staru“ nevymřelo ani v době jednorázových holítek – holení vousů za pomoci holicího mýdla, kvalitní štětky na holení a dokonale ostré břitvy má svá odůvodnění: je to tradiční způsob holení, rituál a při správném postupu i metoda s nejlepším výsledkem při snaze dosáhnout dokonale hladkých tváří.
3.Jak se na to připravit?
Před holením žiletkami je vhodné pokožku dostatečně hydratovat. Umyjte si tváře. Mytí odstraňuje přebytečnou mastnotu a odumřelé kožní buňky. Zároveň snižuje množství bakterií na kůži, které mohou způsobit infekci. Mytí vousy hydratuje a změkčuje je pro snazší holení.
Použijte teplou vodu. Jednak zjemňuje folikuly, a jednak otevírá póry. Nejlépe pokud se budete holit po sprchování nebo koupeli. Holení po sprše umožní vousům absorbovat vodu.
4.Čím se holit?
Naneste na vousy holicí pěnu, krém nebo gel. Přípravky na holení slouží k hydrataci pokožky, zjemnění vousů i jako mazivo, které usnadní klouzání čepele břitvy nebo žiletky po pokožce. Pokud máte citlivější pokožku, sáhněte po přípravcích určených speciálně pro tento typ pleti, zpravidla jsou označované jako „Sensitive“ [citlivý]. Použijete-li štětku na holení, opláchněte štětiny vlažnou vodou a krouživými pohyby po mýdle vytvořte hustou pěnu, kterou nanesete na tváře.
5.Holte se správným směrem.
Který to ale je? Holení tahy břitu proti směru růstu vousů zaručí lepší výsledek – pokožka je hladká. Stojí ale za podrážděním kůže a řeznými rankami, které mohou způsobit u citlivějších typů vyrážku v podobě červených pupínků. Holení po směru růstu sice nezaručí takovou hladkost, ale je bezpečnější. „Boční výpad“, tedy holení se také zboku, ze strany na stranu, výsledek holení po směru růstu vousů vylepší.
6.Udržujte žiletku čistou i během holení.
Buď si napusťte umyvadlo teplou vodou, nebo použijte tekoucí, abyste se oplachováním pravidelně zbavovali vousů čepele.
7.Pokožku během holení rukou natahujte.
Prospívá to k tomu, abyste se dostali do každého záhybu. Odolejte nutkání uplatňovat tlak. Břitvou netlačte, je-li to nutné, pak není dostatečně ostrá.
8.Opláchněte obličej.
Nebo partii, kterou jste si holili, nejprve vlažnou vodou. Mytí pomůže odstranit zbytky holicího krému i odumřelé kůže nahromaděné během holení. Poté použijte vodu studenou. Sníží krvácivost zúžením krevních cév, pokožku uklidní a osvěží.
9.Následuje osušení a hydratace.
Po oholení tváře se neotírejte ručníkem. Pohyby ručníkem způsobují čerstvě oholené pokožce podráždění. Pokud nemáte po holení drobná krvácející poranění, ručník můžete k pokožce přikládat k osušení, ale netřít. Pokožku ošetřete krémem po holení, nebo použijte balzám.
Voda po holení slouží jako chladivo, je tedy určená pro zchlazení pokožky na tvářích.